Srpen 2010

Jim Butcher - Fool Moon

15. srpna 2010 v 1:13 | Lentilka |  Recenze

fool moon

Jim Butcher - Fool Moon ( Bláznivý úplněk)

(Cover from AMAZON )


Neříkám, že je to knižní série bez jákkékoliv chyby, ale něco na ní mě naprosto bezpodmínečně přitahuje. Možná je to sám Harry Dresden. Protože je to čaroděj, který i v těch nejděsivějších a nejbizardnějších situacích přemýšlí s nadhledem. Je vtipní a reaguje rychle. Ale to, co na něm obdivuji nejvíc, je to, že je to kavalír. Protože kolik gentlemanů potkáte dnes? Těch opravdových?
Protože Harry, když vidí dámu v nesnázích, tak jí prostě musí pomoci. Je to okouzlující čaroděj se suchým humorem. Jeho minulost je neustále zahalená v neznámů.
V tomhle díle se Harry dostává mezi vlkodlaky. A jejich druhů je hodně. Snaží se znovu si získat důvěru poručíka Murfiové. Snaží se zabránit vraždám, které se dějí pouze o úplňku.
Když jsem začela číst, tak jsem si myslela, že to bude pouze chvilka. Ale knížku jsem zvládla přečíst za jeden den, kdy jsem se k ní neustále vracela. Protože Harry mě okouzlil.
Autor má jedinečný styl s kterým Harryho představuje. Protože v jeho světě existuje naprosto všechno. A všechno je možné, když víte, jak na to.
Příběh plný dobrodružství a magie. Magie obzvlášť. Znovu se dovídáme co všechno Harry dokáže. A co dokážou ostatní magické bytosti. Jednou bych ho doopravdy chtěla potkat. Jsem si jistá, že bych ho poznala, protože to by byl ten muž v dlouhém koženém kabátě, neobvykle vysoký a hubený. A byl by to jediný z muží, který by mi podržel dveře. Nebo ten, který by mě dokázal zachránit před upírem nebo vlkodlakem. A protože mu tak velí čest, nevadilo by mu ani zemřít, kdyby to tak bylo správně.

Harry Dresden možná není pro každého, ale podle mě to má do sebe hodně od Anity Blake. A je to první knížka, která se vážně podrobně zajímá o čaroděje. V takové té míře, kdy je to vážně zajímavé. Dravá knížka s detektivním příběhem. Protože Dresden musí přijít na to, kdo je za těmi Vlčími vraždami velmi rychle. Protože někdo mu jde taky po krku. Nejspíš ten samý, kdo vraždí.


8/10 


Anotace:
Harry Dresden - Čaroděj
Nacházejí ztracených věcí. Paranormální pátrání.
Porady a konzultace. Ceny rozumné.

Nedělám:
Nápoje lásky, prokletí na věky, věčírky ani jiné zábavné akce.

Harry Dresden, jediný čaroděj v Chicagském telefonním seznamu a konzultant pro paranormální jevy, se potýká s osobními i finančními těžkostmi. Šéfka policejního oddělení Zvláštního vyšetřování se na něho obrací s žádostí o pomoc s případem vlkodlaků, možné příčiny série podivných vražd, k nimž dochází vždy kolem úplňku. Jakmile je objevena mrtvola mladé ženy v čarodějnickém kruhu, stává se z Harryho hlavní podezřelý. Musí se postavit nejen "temným" silám, ale i agentům FBI a pouličnímu gangu.

Desert Flower

11. srpna 2010 v 18:26 | Lentilka |  Cinema
desertflower

Květ pouště

10/10

(Pictures from MoviesMeter and OSOBNOSTI)
Drama 
Velká Británie / Německo / Rakousko, 2009, 130 min

Režie: Sherry Hormann
Hrají: Liya Kebede, Sally Hawkins, Timothy Spall, Juliet Stevenson, Craig Parkinson, Anthony Mackie


Film byl naprosto skvělý. Poutavý. Pravdivý. A zabýval se aktuálním tématem, které by mělo trápit všechny ženy na světě.
Jestliže nic víc, tak vám tenhle film alespoň přiblíží osud jedné dívky, která musela ten brutální obřad obřízky podstoupit...


Film založený na autobiografii světoznámé modelky Waris Dirie, která ve třinácti letech uprchla před nuceným manželstvím z rodného Somálska do Londýna. Přes všechny problémy, kdy jí chtěli vyhostit se stala hvězdou módních přehlídek. Známou se stala ale především svým bojem proti ženské obřízce, kterou musela v dětství také podstoupit.
Film začíná jednoduše. Malá Waris se rozhodne opustit svou rodinu a život na poušti, protože jí chtějí provdat starci za pár velbloudů jako manželku. Tím začína její velká cesta.

Waris jako první věřejně promluvila o ženské obřízce. Dítě, které vyrostlo v poušti a poté se dostala jako uklízečka svého strýce do Londýna. Tak se musí provdat za jednoho svého kamaráda aby mohla zůstat. A začne úspěšnou kariéru topmodelky.
Ale hlavně se stane bojovnicí za zakázání ženské obřízky.

Každý den v Africe podstoupí více než 6 000 dívek obřízku. Protože podle jejich víry je vše dole u ženy nečisté. Proto jí vše odstraní, nechají pouze malou dírku a když se žena vdá, tak jí muž ránu znovu rozzřízne.
Tohle všechno se děje, přestože to není psáno v Koránu. A přestože je to ve většině států zakázáno, všude dál se to pořád děje...


Související články :

Bloody kiss to my love

11. srpna 2010 v 17:37 | Lentilka |  Fejetony
The_Scream
Téma týdne - UPÍŘI

 (Picture from WIKI


Přišlo to pomalu a šířilo se to jako horečka. Začelo to se Stephenie Meyer a jejím Stmíváním. Pořádný poprask začel ale až po natočení prvního dílu. Pamatuji si, když jsem těsně po vydání prvního dílu nevěděla o nikom jiném, kdo by to četl. Ale čím déle knížka existovala, tím více lidí jí četlo. Po zfilmování Stmívání se na trhu v Česku začne objevovat pořád víc a víc upířích knížek.
Nemám proti tomu vůbec nic, protože tohle téma se mi líbí. Hlavně mám ráda tu různorodost, která je v každé knížce. Protože existuje tolik druhů upírů.
Meyerová stvořila mramorové nezničitelné krvežiznivce, kteří na svou krásu přilákají kohokoliv. Tanya Huff zase stvořila osamoceného Henryho, který nezná nikoho jemu podobného a za dne nemůžu vyjít ven. Laurell Hamilton napsala sérii o legendární Anitě Blake a v té je zase neodolatelný Jean Claude.
Upíří se šíří, ale to není jediná věc s kterou se roztrhl pytel.

Všechny knihy, které obsahují zakázanou láskou, upíry, vlkodlaky, magii a jiné nadpřirozené potvory, jsou teď všude. Točí se filmy a upíří horečka je na světě.


Upíři sami o sobě? Nechtěla bych je potkat. Co si budeme povídat. Jsou to potvory, co pijí lidem krev. To mi nepřijde ani krásný ani přitažlivý. Chápu ty zamilované dvojice, kdy jedna se snaží nezabít tu druhou. Ale není to tak trochu nereálné? Kdo by vydržel vztah ve kterém na sebe nemůžou dva ani pořádně vztáhnout ruku? Co když váš přítel po nocích lítá a ostatním poje krev. A to jako doslova.
S někým takovým bych si jakkýkoliv vztah rozmyslela.
Musíte totiž přemýšlet o tom, kdo jsou oni. Ale také kdo jste vy.
Možná bychom se jednou mohly shodnout, že upíři existují.
To bychom se ale nejdřív musely dohodnout, jaké schopnosti, vlastnosti a povahu vlastně budou mít. Protože teď je tady milion různých druhů upírů a nadpřirozených bytostí, že kdyby měli existovat všechny, tak by na světě nebylo místo pro lidi.

Moji oblíbení upíří jsou od Richelle Mead. Dhampíry a Moroie jsem si oblíbila. Možná bych i přistoupila na upíry od Meyerové, ale jenom kdybych mohla být jednou z nich.
Co když by existovali? Protože s nimi by existovala i další hromada ostatním podivných bytostí.

To, co mi ale přijde nejdůležitější je, že kdybychom neexistovaly my, tak nebudou ani upíři. Protože to oni potřebují nás a naší krev. My si bez nich můžeme klidně žít dál. Jsme nad nimi v potravinovém řetězci ne?

Richelle Mead - Vampire Academy

11. srpna 2010 v 14:31 | Lentilka |  Vampire

vampire academy

Richelle Mead - Vampire Academy


(Cover from AMAZON )
Dvě rasy upírů kráčí po světě. První jsou Moroiové, kteří jsou naživu a dokážou ovládat magii živlů. Ti druzí, Strigoi, jsou nemrtví a ďábelsky smýšlející vrazi Moroiů a dhampýrů. Rose Hathaway je poloviční upírka, která je trénována na obranu princezny Lissy, což je dost těžké i bez toho, že se zamiluje do svého učitele.
 Do téhle série jsem se možná lehce zamilovala. První díl byl plný překvapení a akce. Pomalu tam rozkvétala zakázaná láska. A Rose se musela pustit do tréninku více než kdy dřív. Musela ochránit Lissu před každým. I před ní samou.

Celá série pokračuje. Válka se Strigoi je na spadnutí. A Rose a Lissa se musí pokusit hrát mocenskou politiku, aby si udrželi své místo a postavení. Rose neustále skrývá svou lásku k Dimitrijovi, ale je to stále těžší a těžší. A když už na to přijde, koho se rozhodne chránit?
Zachráni muže, kterého miluje nebo svou nejlepší přítelkyni?
Vztah Rose a Dimitrije se neustále rozvíjí. I po tom hrozivém útoku na akademii, která je oba rozdělí.
Bude moci být Dimitrij a Rose někdy spolu? Nebo to skončí smrtí jednoho z nich? Protože přesně tam to celou dobu spěje.

frostbite10/ 10


Je to velice poutavý příběh o dívce, která je odhodlaná chránit svou přítelkyni za každou cenu. Dokonce s ní uteče z místa, kde tuší zradu. Ochraňuje jí za cenu svého života. Jako strážce musí být neustále v pozoru, nesní jí spustit z očí a nemůže milovat nikoho jiného. Rose je odvážná, chytrá a zamilovaná. Musí bojovat se Strigoi a každým, kdo by chtěl Lisse ublížit. Ale především musí bojovat sama se sebou. Tahle kniha se rozjíždí s každým dílem. Poslední stále ještě nevyšel, ale příběh je poutavý. Sama Lissa je velice mocná, ale její moc jí ničí. Proto musí být chráněna i sama před sebou. Od toho je tu Rose. Té je odepřena všechna zábava a ona je plně oddaná svému úkolu. Přestože se musí vzdát své lásky.
Je to takové středoškolné dobrodružství plné fantasy prvků. Lidé tady skoro nevystupují a děj se povětšinou odehrává v akademii. Je to napínavé, zábavné.

Takhle knížka ve mě vyvolala takové pocity, že když si na ní vzpomenu, tak ve mě něco zanechala. Někdy kvůli ní chci brečet a někdy mi zase ukáže tu bojovnost a sílu.
Úžasná série!

Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět.

   


vampire academy
Název: Vampýrská akademie ( Vampire academy)
Autor: Richelle Mead
Nakladatel: Domino


Počet stran: 300

8/10


Zaujal mě celý příběh a to, jak autorka pojala upíry. Je to úplně jiné než ostatní upíří knížky. Nejspíš i o hodně lepší. Je to o oddanosti, přátelstív i lásce.

Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové.Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů. Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství…


Becca Fitzpatrick - Hush hush

11. srpna 2010 v 14:05 | Lentilka |  fantasy


Hush, Hush - Becca FitzpatrickBecca Fitzpatrick
Becca Fitzpatrick - Hush hush  (Zavržený)

(Cover from AMAZON )

Někdo má možná problém, ale já to nejsem. Možná už jsem trošku zdegenerovala ze všech těch knížek, které jsem četla. Ale tenhle příběh byl chytlavý. Vážně mi z něj občas přešel mráz po zádech. Protože Nora zažívá hromadu podivných událostí, svojí smrt, vraždy a přepadaní. Ale pokaždé všechny důkazy zmizí a vše je pouze v Nořině hlavě. Doopravdy jsem nevěděla, co se to děje a sama jsem byla zmatená. Ale tím správným způsobem. Příběh je napínavý, děsivý i zamilovaný. A všechno svým způsobem. Musím přiznat, že občas jsem se musela pobaveně zasmát. Něco mi to připomínalo. Setkali se v učebně biologie, chtěl jí zabít od první chvíle, co jí uviděl. Několikrát unikla smrti. On byl nesmrtelný. On se jí rozhodl chránit. Pořád ho všude potkávala. No svým způsobem mi to připomnělo Stmívání. Ale možná je to prostě jenom dobrý základ pro horovou romanci. Takže žádné výčitky. Protože to, co chybělo Belle, má Nora zaručeně. Strach.
Z Patche má nevysvětlitelný strach, podezdřívá ho, že spáchal nějaký zločin. Že jí sleduje. Ale ukáže se, že to byl někdo jiný. I když hrozba v podobě Patche přetrvává. Protože je tady někdo, kdo jí chce mrtvou. A není sám. Je jenom na Noře, aby se rozhodla komu bude věřit. Protože jednoho ze svých nápadníků začne pomalu obviňovat z vraždy a Patch je zase děsivý, tajemný a přitahuje jí.
Patch jí přitahuje a láká. Ale co si má vybrat? Slyší jeho hlas, všude ho potkává. A pořád z něj má strach.

Tu knihu jsem přečetla za pár hodin. Když jsem zjistila, že se hodiny nebezpečně příblížily k ránu, tak jsem to konečně dočetla. Přibližně ve čtyři ráno. Kniha byla chytlavá, to vážně byla. Takže musím říct, že ve mě sice nenechala nějakou citovou bombu, která by mě trhala zevnitř, ale líbila se mi. Zhltla jsem jí, jak nejrychleji jsem mohla. Protože ten příběh byl poutavý. Řekla bych, že přímo dráždivý. Protože jsem prostě nechtěla přestat číst.
Bude Patch doopravdy jeden z těch zlých? Pořád to nevím. Alespoň ne jistě. Ale zaručeně je sexy a nebezpečný.
A to se mi líbí...

10/10


Anotace :
Nora Greyová je svědomitá, chytrá a rozhodně nemá ráda riziko. Jenže se zamiluje do Patche a to je její první chyba. Patchova minulost je totiž všechno, jen ne nevinná. A nejlepší, co kdy udělal, bylo, že se zamiloval do Nory. Seznámili se na hodině biologie a Nora chce jediné - držet se od něj co nejdál. Jenže jak se zdá, Patch je vždy o dva kroky napřed. Dívka na sobě cítí jeho pohled, i když Patch není nablízku. Cítí jeho přítomnost, i když je v pokoji sama. A když své okouzlení nedokáže déle tajit, vyjde najevo, kdo Patch ve skutečnosti je a proč ji vyhledal. A za všemi otázkami, které se dotýkají jeho minulosti, si Nora a Patch mohou navzájem položit jen jedinou: "Jak hluboko dokážeš padnout?"

fitzpatrick

Crescendo

Pokračování Zavrženého.
Nora už zjistila, že její život má do dokonalosti daleko. Přestože začela chodit se svým Strážným Andělem Patcem a přežila útok na svůj život, není spokojená.
Patch se chová podivně a odtažitě a Nora nemůžu přijít na to, jestli je to kvůli jejímu dobru nebo jestli Patch nenašel zalíbení v někom jiném. Například v její úhlavní nepřítelkyně Marce Millar.
Navíc je Nora pronásledována představami, jak její otec doopravdy zemřel a jestli to měla něco společného s jeho předky. Stane se hledáním pravdy přímo posedlá. Nefilini jsou její předci a ona postupně dostává více otázek, než odpovědí.
 Nora začně pátrat na vlastní pěst a přestože má svého Strážného anděla, dostává se do hrozivého nebezpečí.
Může se Nora na Patche doopravdy spolehnout nebo skrývá něco daleko hrozivějšího než si může přestavit?

2./ Kouzlo okamžiku zapomnění 1.část

6. srpna 2010 v 22:21 | Lentilka
      Ráno se mi zdálo jako každé jiné. A přesto tam bylo něco, co mě rozčilovalo. Něco v mé hlavě, co mě přitahovalo a já si nemohla vzpomenout, co to je. Přemýšlela jsem nad tím skoro celé dopoledne. Narušovalo to moje soustředění. A potom jsem se rozhodla jít do posilovny. Venku bylo nejmíň třicet stupňů, ale v posilovně bude příjemně.
     Když jsem seděla v autobuse, tak jsem byla jenom ráda, že jsem si vzala malé černé šaty. Které byly sice nepřiměřeně krátké a bez ramínek, ale když jsem cítila kapky potu, které mi stékali po zádech a nohách, byla jsem ráda, že toho na sobě víc nemám. Vystoupila jsem z autobusu a zamířila do velké budovy posilovny. Než jsem ale stihla popojít jenom pár kroků, zatočila se mi hlava. Potřebovala jsem se něčeho chytit, protože obraz před mýma očima mizel. Všechno černalo a já se podivně kymácela. Věděla jsem, že jestli se něčeho nechytím, půjdu k zemi.
      Dvě ruce mě podepřeli a já se o ně opřela. Doufala jsem i v tom okamžiku, že to není nějaký starý smradlavý chlápek nasáklý potem. Ale nemohla jsem si vybírat. Opřela jsem se o něj, co nejvíce jsem mohla, protože se mi podlamovali i nohy. Neviděla jsem ho, ale cítila jsem ho. Byla to podivná vůně mužského parfému a ještě něčeho. Nevonělo to vůbec špatně, tak jsem nechala hlavu opřenou o jeho hruď. S pocitem studu se budu muset vyrovnat potom.

Audrey Niffeneggerová - Zakletý v čase

4. srpna 2010 v 17:23 | Lentilka |  Love

Audrey Niffeneggerová - Zakletý v čase

timetraveler
time travelers
(Cover from AMAZON )

Clare Abshire svého budoucího muže potká už jako malá holčička a on už je muž ve středních letech. Tento neobyčejný vztah dvou lidí, kdy ani jeden nemá na vybranou. Protože oba vědí, že v budoucnosti budou spolu a i kdyby to chtěli změnit, nemůžou. Všechno se odehrává kolem Henryho a jeho života. Jenom to není ve správném pořádí. Občas zavítá do svého dětsví, občas za Clare a nebo se pouze náhodně přemisťuje kamkoliv. Přiběh je to poutavý a zároveň smutný. Protože Clare musí často být sama, nikdy netuší, kde Henry zrovna může být ani co dělá. Je to příběh o lásce, která žije skrze čas. Ani jeden z nich ale neví, jak dlouho budou spolu a kdy se stane něco, co je rozdělí. Velice realisticky napsaný příběh plný lásky, štěstí i vášně.

Dříve než jsem si přečetla knihu, která je poměrné obsáhlá, jsem se podívala i na film. Oboje mě upoutala. Doporučuju podívat se po knize i na film, který je taky výborně zpracovaný a celý příběh vypráví docela obstojně. Takže doporučuji si to přečíst, jestli vám nevadí trochu té romantiky a tragického osudu. Ale jednou možná přijdou na lék, který způsobuje Henryho nemoc a potom by se nic z toho nemuselo stát znovu...

Zakletý v čase - 8/10


Anotace knihy:

Mimovolné přesuny v čase trápí knihovníka Henryho, který v reálném čase vede bouřlivý život neslučující se s jeho úctyhodným a usedlým povoláním. Pokud nedobrovolně cestuje v čase, stává se z něho psanec, zloděj a rváč. Ústřední postavou děje však není Henry, ale jeho žena, výtvarnice Clare, z dobře situované rodiny. Právě díky jejímu vlivu se floutek Henry postupně mění, usazuje se, začíná pociťovat zodpovědnost a uvědomovat si, že kvůli své neobvyklé schopnosti ještě nemusí výt středem vesmíru.
Henryho výjimečnost, zpočátku lákavá a vzrušující, se nakonec ukazuje jako prokletí, jako nevyléčitelná choroba, která sice není infekční, ale zato je dědičná. Nedobrovolné a hlavně neovladatelné cesty v čase nejsou vítaným dobrodružstvím ale noční můrou. Clare před neúprosnou realitou nachází útěchu a realizuje se v tichém světě barev, plastik a obrazů, který je nepochybně autorce velmi blízký. Čas je v autorčině pojetí onou pověstnou dravou řekou, která i těm nejsilnějším podráží nohy, smete všechno, co jí stojí v cestě, neodpouští sebemenší zaváhání, nezná slitování, řídí se vlastními zákony.
Román Audrey Niffeneggerové Zakletý v čase se poněkud vymyká představě o science fiction, přinejmenším v porovnání s klasickými díly tohoto žánru. Poutavý děj zasazený do uměleckého prostředí současné Ameriky nabírá hned od prvních stránek strhující spád. Postavy Audrey Niffenegger rozhodně nejsou ploché, nic lidského jim není cizí, rostou a vyzrávají v průběhu děje.

Klub mrtvých a Mrtví pro svět / Charlaine Harris

4. srpna 2010 v 16:53 | Lentilka |  Recenze

Klub mrtvých a Mrtví pro svět / Charlaine Harris

 (Cover from STREVU)
all together dead
from dead
 První díl mě zaujal. Sookie se zdála trochu naivní, občas i trochu hloupá, ale první seznámení s upírem i její láskou Billem zvládla dobře. Když jí v druhém díle začne využívat upíří společnost pro své účely, tak se to pořád nezdá tak špatné. Vraždy, krev a sex. To je v každém díle. Ale není to nic šokující ani srdcervoucí. Prostě to tak jenom je. Sookie zprvu ani nevěří, že je Bill upír a dojde jí to, až když ho uvidí používat jeho schopnosti. Ve třetím díle, kde je Bill unesen už je toho na mě moc. Ten díl jsem sotva prokousala. Není tam nic tak napínavého, abych mě to doopravdy chytlo. Dá se to přečíst, ale prokousávala jsem to pouze proto, že jsem neměla nic jiného na čtení. A na druhou stranu ani ta láska k Billovi možná nebude tak velká. To hlavní, byl skvělej v posteli a to jí asi chybí nejvíc. Ve čtvrtém díle to znovu trošku rozjede. Ale opravdu jenom malinko. Možná už jsem toho o upírech četla moc, ale zrovna tohle se mi nelíbí. Ani seriál mě nechytil. Celá sérii se mi nijak nechytila pod kůži a teď už bych musela být opravdu jenom zvědavá, kdybych si chtěla přečíst další díl... Možná se to zpraví, ale dávat tomu další šanci, když mě první čtyři díly nechytili? No spíš tu šanci přehodím na něco zajímavého.

Navíc se o Sookie vždy píše jako o krasavici. Blond, hezká. Ale občas mi to přijde spíš tak, že má moc velká prsa a moc se usmívá. Nic víc bych jí na kráse napřidala. Na blondýnu moc velká. Kdyby jí aspoň někdy popsala jako křehčí blondýnku, tak to pochopím. Ale Sookie je rváč, tak nevím, jak si jí představit.
Vy doopravdy sníte o týhle sérii jako o něčem báječném? Možná někdy jindy...

Klub mrtvých 2/10
Mrtví pro svět 3/10