Norwegian Wood - Haruki Murakami

25. ledna 2011 v 21:08 | Lentilka |  Classic
(Cover from AMAZON)
(Trailer and music from YOUTUBE)Norwegian Wood - Haruki Murakami

Japonský autor, který se v poslední době strašně proslavil. Alespoň já jsem si ho všimla. K Vánocům jsem si objednala Norské dřevo (Norwegian wood) a konečně měla čas se do toho pustit. Je to taková novela, která vypráví ale velice poutavý příběh. Začíná to tím, jak si Tóru vzpomene na svojí první lásku. Naoko. A tím se dostáváte do složitého vyprávění o jeho životě, lásce, názorech a sexu. Možná, jestli je někdo doopravdy velký odpůrce sexuálních scén, tak bude pohoršen. Ale není tam nic, co by se nedalo přečíst bez začervenání. Mě to přišlo víc vtipné než pobuřující. Nebo přinejmenším zajímavé. Co mě na tom zaujalo nejvíc? Jak autor dokázal vyprávět ten příběh. To, co do něj dokázal vložit. Protože to možná byl pouze milostný příběh, ale s tak dokonale popsanými charaktery a vtipnými scénami, že jsem autora musela obdivovat. Přestože jsem ho dlouho odkládala, tak podle mě se bude jedou řadit do nějaké klasiky stejně jako je teď třeba Bukowski (trochu mi ho totiž připomíná).

Tóru je mladý student, který se snaží najít sám sebe. A přitom i svou lásku. Není to jenom milostný příběh. Je tam toho mnohem víc. Proto jsem to přečetla tak rychle. A až budu mít čas, možná od něj ochutnám i další knihu. Láká mě - O čem mluvím, když mluvím o běhání   a nebo Sputnik, má láska. Kniha má doopravdy příběh, který dokáže zaujmout!

8/10

 Anotace :
norwegian wood
Exotika, milostné vztahy, studentský život, nespoutaný sex - to vše lze v románu nalézt. Jeho název je zvolen podle známé písně Beatles, již si nechává od své spolubydlící Reiko v psychiatrické léčebně zahrát jedna z hlavních postav, dívka Naoko. Jakkoli se autor nesoustředí pouze na partnerské dvojice, ale spíše na trojice, oním styčným i nosným bodem zároveň je jedinec, student Tóru Watanabe. Musí převzít zodpovědnost za svůj život a naučit se sdílet pocity blízkého člověka. Největší výzvu však představuje - aniž by si to plně uvědomoval - otázka volby mezi životem a smrtí. Smrt je již v našem životě skryta, takové poselství mu předává jeho přítel Kizuki, než spáchá sebevraždu a zanechává zde vnitřně rozbitou Naoko s temnotou v duši, která v ní přetrvává od dětství, kdy sebevraždu spáchala její milovaná sestra. Poznává, že smrt má nejen svou tíži, ale i své kouzlo pro ty, kdož nemají kam jít. Norské dřevo nabízí směsici japonských reálií a pohledů do nejhlubšího nitra duše; zároveň přibližuje exotické prostředí, charakteristické dramatickým příběhem, mistrovsky zvládnutou minimalistickou zkratkou i "nevyzpytatelností" hlavních postav.
                                                                                                   (Anotace z KNIZNIWEB)                                                                   Barevný svět v hrsti, Lentilka 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lenny lenny | Web | 25. ledna 2011 v 22:20 | Reagovat

No já se teda červenala! Ale je to jedna z nejsilnějších knížek, co znám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama