Man from Earth

5. března 2011 v 21:27 | Swallow |  Movie

The Man from Earth

Drama / Sci-Fi
USA, 2007, 87 minPoster k filmu Pozemšťan
Režie: Richard Schenkman
Hrají: David Lee Smith, Annika Peterson, Richard Riehle
(oficiální text distributora:
Poté, co se uznávaný vysokoškolský profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým nejbližším přátelům vysvětlit příčiny zkratkovitého počínání. Jak se ale záhy ukáže, odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že hlavním důvodem jeho odchodu je nesmrtelnost. Prý je na světě již čtrnáct tisíc let a každých deset roků musí měnit své působiště, aby jej nevypátrali nesprávní lidé. Nikdo mu pochopitelně nevěří, a tak brzy začne intelektuální, emocemi nabitá historiografická přestřelka vedená ve snaze prokázat profesorovu lež. Jenže trhliny nepřicházejí. A všechny dosavadní jistoty se začínají pomalu hroutit. Vynikající, značně originální a především myšlenkově chytlavé minimalistické sci-fi natočil v roce.
Recenze Swallow:

Nikdy se nekoukám na filmy, které mě předem nijak nezaujmou. A tenhle mi doma leží už dost dlouho, ale prostě jsem neměla chuť se podívat. Až když mi ho někdo doporučil. A skrývá se v něm něco, co mě překvapilo. Protože už dlouho jsem neviděla film, z kterého by mi tolik zamrazilo. Příjemně. Donutila přemýšlet nad zbytkem světa. Minulostí.
Je to film, který se odehrává v jednom pokoji a jenom s pár lidmi. Příjemným překvapením byl Freud. Ale donutí vás zabývat se věcmi, které vás vyděsí. Začíná to od pravěku a končí v současnosti. Co kdyby existoval jeden muž, který by nestrál? Který by to všechno prožil? Mesiáš, který by potkal pár důležitých lidí? Započal éru lidstva? Protože kdybych byla já v tom pokoji, tak na konci toho vyprávění křičím asi jenom jednu věc "Já tomu snad i věřím. Protože je to až úžasné na to, abych to mohla jen tak zavrhnout."
Je to jeden z těch filmů, který si zaslouží svou pozornost pro svou myšlenku. Protože myslím, že když se přesvědčíte alespon k prvním deseti minutám, tak potom už se nezvednete. Je to vyprávění jednoho člověka. Soustavné pokládání otázek. Psychichologické a mystické zároveň.
Jsem si docela jistá, že mě to bude strašit ještě dlouho. Protože existují filmy ve kterých ve vás zůstane skvělý krátkodobý pocit. A potom jsem filmy, které otřesou vaší myslí a vírou. A aspoň na chvíli vás probuzí z toho podřimovaní ve světě. Tenhle film vás probudí. A donutí vás opakovat si pořád dokola "Co kdyby? A čemu věřit?"
Já mám v otázkách víry docela jasno. Ale třeba za pár tisíciletí to bude zase všechno jinak. Ale tenhle film jednoznačně doporučuji. Když nic jiného, zamyslíte se, proč se to někomu tolik líbilo.

10/10

Vyděšená, překvapená Swallow alias Lentilka


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | 20. ledna 2012 v 17:53 | Reagovat

Díky za tip, v nejbližší době na to mrknu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama